Zaburzenia w oddychaniu


Zaburzenia w oddychaniu ściśle wiążą się z zaburzeniami czynności krążenia. Aby uratować życie poszkodowanego należy przywrócić czynność obu układów. Bezdech może stanowić bezpośrednią przyczynę zgonu ofiary wypadku. Do śmierci dochodzi po kilku minutach od jego wystąpienia.

Niedrożność częściowa – słychać świsty, piski i inne dźwięki powstające w wyniku istotnego zwężenia dróg oddechowych, powietrze jednak przechodzi. Chory może kaszleć i należy go do tego namawiać. Uderzanie w plecy w tym przypadku nie jest celowe.

Niedrożność częściowa może przejść w pełne udrożnienie dróg oddechowych albo w pełną niedrożność.

Niedrożność pełna (całkowita) – objawia się postępującym sinieniem twarzy, potami, brakiem dźwięków – powietrze nie przechodzi, nie ma kaszlu, występują ruchy opaczne klatki piersiowej i brzucha. W tym przypadku niecelowe jest namawianie do kaszlu, bo chory kasłać nie może.

Pomoc osobie dorosłej:

  1. Zachęcaj poszkodowanego do kaszlu.
  2. Jeśli kaszel staje się nieefektywny, pochyl go do przodu i wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem między łopatkami, stojąc za poszkodowanym.
  3. Jeśli to nie spowoduje usunięcia ciała obcego, stań blisko za poszkodowanym, pochyl go do przodu, przyłóż swoje splecione ręce w okolice nadbrzusza i dynamicznie uciskaj do 5 razy jego nadbrzusze (w okolicy połowy odległości pomiędzy pępkiem a końcem mostka).
  4. Jeśli te czynności nie spowodują usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, kontynuuj uderzenia między łopatkami na przemian z uciśnięciami nadbrzusza.
  5. Jeśli poszkodowany straci przytomność:
  • bezpiecznie ułóż go na ziemi,
  • wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w sekwencji 30:2 lub jedynie uciskanie klatki piersiowej z częstością 100 – 120/min.

Pomoc przytomnemu dziecku:

  1. W przypadku nieefektywnego kaszlu wykonaj 5 uderzeń w okolicę między łopatkami.
  2. Niemowlę ułóż głową w dół na własnym przedramieniu, następnie wykonaj 5 uderzeń między łopatkami.
  3. Jeśli uderzenia między łopatkami są nieskuteczne, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej u niemowląt, a u dzieci starszych – uciśnięcia nadbrzusza.
  4. Kontynuuj powyższe czynności w sekwencji: 5 uderzeń między łopatkami, 5 uciśnięć nadbrzusza do momentu wydalenia ciała obcego.

Pomoc nieprzytomnemu dziecku:

  1. Udrożnij drogi oddechowe, wykonaj 5 oddechów ratowniczych, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji: 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.
Informacja wytworzona przez:
Tomasz Radgowski
email: t.radgowski@swietochlowice.pl
, w dniu:  13‑01‑2010 22:03:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Daria Konieczna , w dniu:  13‑01‑2010 22:03:00
Data ostatniej aktualizacji:
17‑10‑2024 17:03:04
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie